Ishrana i razvoj oralnih veština
Zbog brojnih obaveza, mnogi roditelji često odlučuju da pasiraju hranu svojoj deci, što može negativno uticati na razvoj oralnih motoričkih veština i samim tim, na razvoj govora. Uprkos brojnim knjigama i savetima o vaspitanju, mnogi od nas nisu u potpunosti svesni kako ishrana utiče na razvoj govora i jezika. Razvoj govora ima svoje faze i zakonitosti, a sve češće se susrećemo sa kasnijim uvođenjem čvrste hrane, što može dovesti do problema sa izgovaranjem određenih glasova.
Važnost žvakanja hrane
Žvakanje hrane je ključni korak u razvoju govora. Ovaj proces treba da počne nakon četvrtog meseca života. Uvođenje čvrste hrane u ishranu posle četvrtog meseca ne samo da poboljšava motoričku veštinu, već je ključno za pravila razvoja govornog aparata. Ukoliko ne postoji medicinski razlog, nemojte predugo čekati sa uvođenjem čvrste hrane, već polako postepeno dete naviknute da žvaće hranu.
Faze razvoja žvakanja
Postepeno, kako dete raste, uvodi se čvrsta hrana koja utiče na razvoj žvakačkih veština. Žvakanje podrazumeva korišćenje hrane, zagriz, premeštanje hrane sa jedne strane na drugu, kidanje i slično. Na početku će dete biti nespretno, prosipaće hranu i umazati se, ali to je sasvim prirodan deo procesa. Preporučuje se davanje detetu da grize jabuku, bananu, šargarepu ili koru od hleba, jer sve ovo pomaže u razvoju oralnih motoričkih sposobnosti. Ove navike treba usvojiti do osamnaestog meseca života.
Uticaj žvakanja na razvoj govora
Različiti pokreti usana, jezika, vilice i obraza (kao što su otvaranje i zatvaranje usta), pomažu da se brže i lakše razvije govor. Kada dete usitnjava hranu, koristi sve ove mišiće, čime se vežbaju i razvijaju pokreti koji su ključni za pravilnu artikulaciju glasova.
Korišćenje cucli i njihov uticaj na razvoj govora
Sisanje prsta ili dugotrajno korišćenje cucli može imati negativan uticaj na razvoj govora. Tokom sisanja, usta su uglavnom otvorena, jezik je na dnu usne šupljine, a zubi su razdvojeni, što ometa aktivnost usana, jezika i zuba. Ovo može dovesti do nepravilnog razvoja zuba i zagriza, što negativno utiče na razvoj govora.
Pedijatri često savetuju da se cucla ne koristi nakon prve godine života, jer dugotrajna upotreba može povećati rizik od čestih upala uha, a takođe utiče na oralno zdravlje i razvoj govora.
Koje cucle koristiti?
Ne postoji univerzalno pravilo o tome koju cucle da koristite, ali je važno da budu kvalitetne i da ih dete koristi samo kada je uznemireno, razdražljivo ili pred spavanje. Cucle mogu pomoći detetu da se smiri i lakše zaspi, slično kao i za smanjenje stresa. Umesto sisanja prsta, cucla je lakša za uklanjanje.
Kako obezbediti pravilan razvoja govora?
Da bi se dete pravilno razvijalo, važno je da se na vreme uvede čvrsta hrana i da se postepeno prekine upotreba cucli. Uz strpljenje, upornost i doslednost, možete pomoći svom detetu da razvije potrebne govorne veštine, čime će obezbediti zdrav i pravilan razvoja govora. Važno je da budemo strpljivi i pažljivo pratimo razvoj svog deteta, jer pravilne navike u ishrani i briga o oralnim veštinama utiču na njegov pravilni razvoj. Time ćemo stvoriti čvrste temelje za budući uspešan razvoj govora i komunikacije.