Dislalia
ŠTA JE DISLALIJA?
To je poremećaj govora.
Tačnije, dislalija se definiše kao teškoća u artikulaciji ili izgovoru jednog ili više fonema (zvukova).
Dislalija može biti:
teškoća u izgovaranju jednog ili više zvukova, predstavljena u obliku zamene, izostanka ili izobličenja određenih zvukova. Koji su simptomi dislalije?
Posle pete godine, deca mogu dobro i bez teškoća izgovarati sve foneme, iako se ponekad "R" može malo duže izgovarati.
U šestoj godini, dete bi trebalo da pravilno izgovara sve zvukove srpskog jezika.
Koji su uzroci dislalije?
Glavni uzroci dislalije su:
Problemi sa sluhom: ako dete ne može dobro da čuje, učiće da pogrešno izgovara različite zvukove. Strukturalna abnormalnost govornih organa: postoje deformacije ili defekti u organima koji sprečavaju normalno govorenje, poput nepca ili jezičnog frenuluma, koji ometaju pokrete jezika. Neodgovarajući model govora - bebeli govor. Može li se dislalija sprečiti?
Dislalija može potencijalno biti sprečena adekvatnim modelom govora. Međutim, ponekad sprečavanje nije moguće.
Kakvo je lečenje dislalije?
Zavisno od uzroka, logoped ili otorinolaringolog (ORL) će predložiti terapiju ili tretman, koji će se bazirati na izvođenju vežbi za poboljšanje mišića koji služe za izgovor i unapređenje artikulacije zvukova. Kada je uzrok dislalije malformacija, može biti potrebna hirurška intervencija, koja će olakšati brži napredak u logopedskoj terapiji za dislaliju.
Zakažite prvu online konsultaciju
Upoznajte me onlajn preko Skype-a ili Zoom-a
Zakažite online konsultaciju da bih vam dala vremena da objasnite šta želite da postignete i da razgovamo o tome šta bih preporučila. Konsultacije su prilika da postavite pitanja i odlučite da li želite da radimo zajedno.
Procenjuje se nivo razvijenosti govora, jezika i kognitivnih funkcija.