Logopedska terapija je ključna za razvoj govora i jezika kod dece, ali se u nekim slučajevima roditelji i terapeuti suočavaju sa izazovom kada napredak nije onakav kakav su očekivali. Iako terapija može doneti značajne promene, postoje brojni faktori koji mogu uticati na brzinu i kvalitet napretka. Od pravilnog pristupa terapeuta i motivacije deteta, do spoljnog okruženja i drugih zdravstvenih problema, važno je razumeti sve moguće prepreke koje mogu ometati efekte logopedske intervencije. U ovom tekstu razmotrićemo najčešće razloge zašto deca ne napreduju u terapiji i kako se ti izazovi mogu prevazići.
Nerealna očekivanja
Deca obično započinju logopedsku terapiju u uzrastu od jedne do tri godine. Najveći broj govorno-jezičkih problema javlja se između 18 meseci i dve godine, ali je uvek preporučljivo obratiti se logopedu i pre tog uzrasta ako postoji bilo kakva sumnja.
Roditelji čija deca kasne u razvoju govora i jezika često očekuju brz napredak nakon samo mesec dana ili posle nekoliko poseta logopeda. Deca sa razvojnom disfazijom treba da imaju kontinuiranu terapiju, a u ozbiljnijim slučajevima, terapija može trajati i do 3-4 godine.
Odlaganje početka logopedske terapije
Mnogi roditelji, kada primete kašnjenje u govoru svog deteta, često se savetuje sa bližnjima koji koriste fraze poput:
„On će progovoriti uskoro.”
„Još je rano za logopeda.”
„Bio je to slučaj i sa našim detetom, kasnije je počelo da govori.”
Međutim, važno je da roditelji prepoznaju značaj pravovremenog početka logopedske terapije. Rana intervencija često omogućava bolji i brži napredak.
Koliko vremena je potrebno za napredak?
Uspeh logopedske terapije zavisi od različitih faktora, uključujući:
Težinu govornog poremećaja
Uzrast kada terapija počinje
Prisustvo drugih stanja (kao što su kognitivni poremećaji, sluh, i sl.)
Za neke porodice, poboljšanja su vidljiva nakon nekoliko meseci, dok drugima može biti potrebno nekoliko godina.
Uloga logopeda i roditelja u terapiji
Važno je napomenuti da samo terapija sa logopedom nije dovoljna da bi se postigao napredak. Uloga roditelja je ključna! Logoped može pomoći i savetovati, ali napredak zavisi od toga koliko roditelji dosledno i pravilno primenjuju vežbe i tehnike kod kuće.
Na primer, nije ispravno početi sa vežbama za artikulaciju glasova, dok dete još uvek ne koristi gramatički ispravne rečenice. Logoped je tu da vodi, usmerava program logopedskih vežbi ali roditelji moraju aktivno učestvovati.
Previše aktivnosti
Moj savet je da roditelji ograniče broj aktivnosti u kojima dete učestvuje. Iako sport može biti koristan za razvoj motoričkih veština i socijalizaciju, previše aktivnosti može dovesti do preopterećenja. Umesto toga, preporučuje se koncentrisanje na manji broj aktivnosti, što omogućava veću koncentraciju i bolje rezultate u logopedskoj terapiji.
Uticaj prekida terapije
Dugi odmori i prekidi logopedske terapije mogu ozbiljno usporiti napredak, posebno tokom letnjih raspusta i praznika. Ukoliko je dete u uzrastu od tri godine, kasno je počelo da govori i ima gramatički neispravne rečenice, prekidi od dva ili tri meseca nisu preporučljivi. Dete može uživati u pauzama, ali one ne bi trebalo da traju duže od 3-4 nedelje.
Kada prekinuti terapiju?
Logopedska terapija se može završiti kada dete postigne adekvatan nivo govorno-jezičkih veština koji je u skladu sa njegovim uzrastom i funkcionalnim potrebama u svakodnevnom životu. Ipak, to ne znači da roditelji mogu prestati sa aktivnostima za podsticanje govora kod kuće. Prekid terapije ne znači stagnaciju; dete i dalje napreduje u svakodnevnoj komunikaciji i govoru.
Logopedska terapija predstavlja ključni korak u podršci deci sa govorno-jezičkim poteškoćama, ali je najvažniji faktor u procesu napredovanja aktivno učešće roditelja. Prvi korak u terapiji treba biti pravovremena intervencija, jer što pre počne rad, to su šanse za napredak veće. Razumevanje toga da terapija ne zavisi samo od logopeda, već i od svakodnevnog angažovanja kod kuće, omogućava deci da postignu željeni napredak. Takođe, važno je izbegavati previše aktivnosti koje mogu ometati koncentraciju deteta i otežati terapijski proces. Na kraju, uvek je važno imati realna očekivanja i biti strpljiv, jer napredak u govoru i jeziku može potrajati, ali uz dosledan rad, rezultat će biti vidljiv.
Pravovremena i kontinuirana podrška detetu, zajedno sa savetima logopeda, stvara temelje za uspešan razvoj govora i jezika. Održavanje terapije i redovnih vežbi kod kuće, ključno je za postizanje napretka. Roditelji treba da imaju uvid u sve aspekte napretka i da se konsultuju sa stručnjacima kako bi prilagodili terapiju specifičnim potrebama svog deteta. Neka najvažnija stvar bude da se ne gubi motivacija i da se terapija posmatra kao dugoročni proces. Uz strpljenje, pažnju i pravilnu podršku, svako dete ima potencijal da savlada izazove u razvoju govora i jezika.
.
Zakažite prvu online konsultaciju

Upoznajte me onlajn preko Skype-a ili Zoom-a
Zakažite online konsultaciju da bih vam dala vremena da objasnite šta želite da postignete i da razgovamo o tome šta bih preporučila. Konsultacije su prilika da postavite pitanja i odlučite da li želite da radimo zajedno.
Procenjuje se nivo razvijenosti govora, jezika i kognitivnih funkcija.