Šta je bilingvalizam?
Bilingvalizam je sposobnost razumevanja i korišćenja dva jezika. Maternji jezik se definiše kao jezik koji dete prvo nauči da govori, komunicira na njemu i najbolje poznaje. Ako dete koristi ili razume više od dva jezika, onda je višejezično. Učenje dva jezika može delovati kao kompleksan proces za decu, ali se smatra da deca imaju sposobnost da nauče dva jezika jednako prirodno kao što mogu da nauče jedan. Bilingvalizam nije jezički problem. Kada dete ima jezičke poteškoće na oba jezika, to se definiše kao problem u usvajanju jezika ili razvojna disfazija. Kada dete ima poteškoće, na primer, na engleskom jeziku, ali ne i na svom maternjem jeziku, to nije kašnjenje u govoru i jeziku, već je to poteškoća u učenju jezika ili prirodan deo učenja novog jezika.
Na osnovu mog iskustva, primetila sam da mnoga bilingvalna deca imaju problem sa usvajanjem srpskog jezika i razvojem govora. To se često dešava jer su podjednako, ponekad i više, izložena stranom jeziku u poređenju sa srpskim jezikom.
Zato je vrlo važno da roditelji na vreme kontaktiraju logopeda, kako bi utvrdili o kakvom kašnjenju je reč i, ako je potrebno, predložili tretman, koji će u početku biti intenzivan.
To znači da, pored logopedske terapije, roditelji treba da budu svakodnevno angažovani kako bi njihovo dete razvilo jezičke veštine.
Terapijski pristup će biti prilagođen svakom detetu u zavisnosti od njegovih individualnih potreba.
Zakažite prvu online konsultaciju
Upoznajte me onlajn preko Skype-a ili Zoom-a
Zakažite online konsultaciju da bih vam dala vremena da objasnite šta želite da postignete i da razgovamo o tome šta bih preporučila. Konsultacije su prilika da postavite pitanja i odlučite da li želite da radimo zajedno.
Procenjuje se nivo razvijenosti govora, jezika i kognitivnih funkcija.